ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS - Megtekinthető naponta 10:00-17:00 között.
A kiállításra a belépés ingyenes.
AJÁNLÓ
R. Törley Mária szobrászművésszel (Budapest, 1950. május 12.) az 1980-as években, Budapesten a Gellért Szállóban rendezett tárlatán találkoztam először. Ismeretségünk, barátságunk és számos kulturális célú közös munkánk azóta is összeköt vele és férjével, alkotótársával, Ruszina László ötvösművésszel.
Otthonuk mellett, Budapesten a mátyásföldi műtermükben szervezett Törley Szalon zenei és irodalmi eseményei meghatározóak voltak számomra mindabban a művészettel kapcsolatos tervemben, amelyeket itt Gyulakeszin, a Csigó Malomban igyekeztem 2010-től kezdődően megvalósítani.
Semmihez sem hasonlítható az a varázslat, amit Törley Mária közvetlen, kedves személyiségével és a legtehetségesebb művészbarátokkal közösen teremt meg egy-egy Szalon Est alkalmával. Szobrai, kisplasztikái, plakettjei élő díszletet alkotnak a házimuzsikához és az azt követő kötetlen baráti beszélgetéshez.
Sisi / Szőlővivő lány / Dante
R. Törley Mária szobrászatának a középpontjában az ember áll. Alkotásaival érzelmeket fogalmaz meg és érzelmeket vált ki.
A törékeny alkatú szobrászművész életműve a kisplasztikáktól a monumentális köztéri szobrokig, emlékművekig, a portréktól, plakettektől a zenei témájú alkotásoktól a szakrális tematikájú sorozatokig, a humoros hangvételű kisplasztikáktól, bohóc szobroktól a drámai erejű korpuszig magában foglalja mindazt, ami Törley Máriát foglalkoztatja, alkotásait inspirálja.
R. Törley Mária hazai és külföldi egyéni és csoportos kiállításai közül Ő maga a legjelentősebbek közé sorolja a Magyar Nemzeti Galériában, Budapesten rendezett tárlatát, valamint Európa városaiban tartott kiállításait, ami kapcsán a teljesség igénye nélkül, Lyont, Tourst, Párizst, Berlint, Krakkót, Luxembourgot említi.
Művészetét alkotói pályája kezdetétől számos hazai és nemzetközi díjjal ismerték el, amelyek közül a legfontosabbak: a Nemzetközi Dante Biennálé díj, a Budapestért díj, a Magyar Érdemrend Lovag- és Tiszti Keresztje valamint a Magyar Örökség díj.
Életpályájáról, kiállításairól, díjairól átfogó képet kaphatunk interneten megtekinthető sajtó megjelenésekből, Tv. felvétekből és interjúkból, amelyek közül az alábbiakban meghallgatható a 2017-ben Paor Lillával a "Lillásreggeli" címen készült közel egy órás beszélgetés.
Tapolcán, a Malom Tó melletti sétányon a "Szőlővivő lány" című köztéri szobra idézi meg a Balaton Északi Partjának borvidéki életét.
A Csigó Malomban 2014-től kezdődően állandó kiállításán tekinthetőek meg művei.
Bartunek Katalin
Kuratóriumi elnök, művészeti vezető
Csigó Malom Kulturális és Művészeti Központ Alapítvány
Gyulakeszi, 2024 május 20.
Commenti